Золотниківська громада
Тернопільська область, Тернопільський район

29 жовтня за ініціативи Всесвітньої асоціації боротьби з інсультом оголошено Всесвітнім Днем боротьби з інсультом.

Дата: 29.10.2019 08:11
Кількість переглядів: 949

29 жовтня за ініціативи Всесвітньої асоціації боротьби з інсультом оголошено Всесвітнім Днем боротьби з інсультом.

Фото без опису

Інсульт часто називають «судинною катастрофою». Та й справді, хвороба розвивається несподівано, швидко і часто призводить до вкрай несприятливих наслідків, змушуючи близьких хворого шукати шляхи реальної ефективної допомоги. Не варто думати, що інсульт — прерогатива людей пенсійного віку. Жертвами «судинної катастрофи» можуть стати активні молоді люди, особливо ті, хто веде повноцінне життя, чи займається інтелектуальною працею. В Україні щорічно реєструється більше 100 тисяч інсультів, тому для багатьох сімей це не пустий звук, а реальна проблема, яку доводиться вирішувати.

Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє відмирання мозкової тканини. З погляду сучасної медицини, інсульт, або апоплексичний удар, — це важке і дуже небезпечне судинне ураження центральної нервової системи.

Розрізняють два основних типи інсульту: геморагічний — при розриві судин (крововилив у мозок, під оболонки й у шлуночки мозку), та ішемічний — при закупорці тромбом чи тривалому спазмі судин головного мозку.

Ішемічний інсульт частіше виникає в осіб старшого віку, хоча зустрічається і в молодих активних людей. У багатьох випадках вдається встановити зв’язок перших проявів з попереднім підвищеним фізичним навантаженням, впливом емоційного фактора, вживанням алкоголю та ін.

Ішемічний інсульт може статися в будь-який час доби, однак найчастіше — вночі чи на світанку. Він може розвиватися поступово протягом декількох днів, а може мати гострий перебіг. Ішемічному інсульту зазвичай передують певні порушення мозкового кровообігу. З’являється головний біль, запаморочення, похитування при ходьбі, слабкість або заніміння кінцівок, біль у ділянці серця і втрата свідомості, утруднення чи порушення мови. На відміну від геморагічного, ішемічний інсульт розвивається повільніше і людина, як правило, встигає помітити погіршення самопочуття та звернутися до лікаря  за медичною допомогою.

Геморагічний інсульт найчастіше розвивається у віці 45–60 років, майже з однаковою частотою у чоловіків і жінок. Виникає зазвичай раптово, після хвилювання або різкої перевтоми, фізичного перевантаження. Інсульту передують припливи крові до обличчя, раптовий інтенсивний головний біль, блювання, бачення предметів у червоному кольорі, розлади свідомості — від напівнепритомності до повної її втрати.

Оскільки високий артеріальний тиск є основною причиною інсульту, потрібно постійно контролювати його перепади і вчасно вживати адекватних заходів. Світовий досвід останніх десятиліть показує, що завдяки лише самому контролю над артеріальним тиском вдалося знизити випадки інфаркту міокарда в людей, схильних до серцево-судинних захворювань, на 20 %, а інсульту — на 50 %.

Треба знати, що коли верхній показник (систолічний артеріальний тиск) постійно вищий за 140 або якщо нижній показник (діастолічний артеріальний тиск) постійно вищий за 90, — необхідно обов’язково проконсультуватися у лікаря. Медикаментозна терапія артеріальної гіпертензії постійно покращується, при правильному підборі препаратів не буде побічних ефектів і якість життя не постраждає.

Відомо, що куріння подвоює ризик інсульту. Якщо кинути палити, то ризик інсульту відразу почне знижуватися. Через п’ять років ризик розвитку інсульту в «колишнього» курця буде таким самим, як у людей, що не палять.

Важливо знати свій рівень холестерину у крові. Збільшення вмісту холестерину підвищує ризик розвитку інсульту і, відповідно, зниження рівня холестерину (якщо він був підвищений) знижує ризик розвитку інсульту. Зниження вмісту холестерину в більшості людей вдається досягти за допомогою простої дієти й фізичних вправ, і лише декому потрібна медикаментозна терапія.

Змініть шкідливі звички на корисні, нехай здоровий спосіб життя стане вашим стилем. Щоденна прогулянка протягом 30 хвилин може суттєво покращити стан здоров’я і знизити ризик інсульту. Замість прогулянки можна вибрати будь-які інші види фізичної активності: велосипед, плавання, танці та ін.

Крім того, всім без винятку — як тим, що перенесли інсульт, так і схильним до інсульту — рекомендована дієта з низьким вмістом солі й жирів. Зменшуючи кількість солі й жирів у харчуванні, ви знизите свій артеріальний тиск і таким чином, що набагато важливіше, знизите ризик розвитку інсульту. Намагайтесь, щоб харчування було збалансованим, з переважанням фруктів, овочів, круп і помірною кількістю протеїнів.

Слід зазначити, що навіть якщо у людини зараз присутні більшість із вказаних факторів ризику, то шанс уникнути інсульту все-таки є. Для цього потрібно лише вчасно вжити відповідних заходів, визначити які допоможе лікар. Навіть найбільш схильна до інсульту людина може уникнути його за умови правильно організованої профілактики, у той час як зовсім здорова — при малорухливому способі життя та наявності шкідливих звичок може «отримати» інсульт, не маючи до нього схильності.

Інсульт — хвороба не домашня, і ефективно її лікувати можна тільки в умовах стаціонару, особливо в перші дні й тижні після виникнення. При перших ознаках інсульту негайно звертайтесь за медичною допомогою.

Пам’ятайте, чим швидше надана спеціалізована допомога, тим кращий результат.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь