ВАЛЕРІЯ КОЛОМІЄЦЬ: УРЯД СХВАЛИВ ЗАКОНОПРОЄКТ ЩОДО СПРОЩЕННЯ ДОСТУПУ ДО БВПД ДІТЕЙ ТА ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Кабінет Міністрів України схвалив розроблений Міністерством юстиції проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів щодо спрощення доступу до безоплатної правової допомоги дітей та осіб з інвалідністю та підвищення якості її надання». Про це повідомила заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць.
За її словами, цей законопроєкт розроблено з метою спрощення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги дітей та осіб з інвалідністю. Зокрема, законопроєкт надає змогу дітям та особам, які є недієздатними або дієздатність яких обмежена, в окремих випадках самостійно звертатися до центрів за отриманням безоплатної вторинної правової допомоги.
«Так, вони зможуть подати звернення за місцем фактичного проживання, незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Разом із зверненням про надання безоплатної вторинної правової допомоги необхідно буде подати документи, що підтверджують належність до однієї з вразливих категорій осіб. Центр прийматиме рішення про надання такої допомоги після здійснення перевірки належності таких осіб до суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу шляхом отримання необхідної інформації», – пояснила заступник Міністра.
Також розроблений законопроєкт усуває дискримінацію осіб з інвалідністю у визначенні розміру доходу, що дає право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги: поріг доходу для отримання послуг адвоката становитиме два прожиткові мінімуми як для працездатних осіб, так і для осіб з інвалідністю.
Серед інших важливих нововведень – на рівні закону передбачено право особи на залучення перекладача, у тому числі жестової мови, та чітко визначено права та обов’язки суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу.
«Ще одна важлива складова цього законопроєкту – впровадження механізму оцінювання якості наданої правової допомоги з використанням інструменту рецензування «peer review». Передбачено утворення комісії зовнішнього незалежного оцінювання якості надання БВПД, до складу якої увійдуть 8 адвокатів та 1 представник – працівник Координаційного центру з надання правової допомоги. За потреби Міністерством юстиції України можуть також утворюватися регіональні комісії з відповідною спеціалізацією, які будуть підзвітними і підконтрольними комісії», – поінформувала Валерія Коломієць.
Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області