Як зареєструвати місце проживання дитини, якщо один з батьків не дає дозволу?

Дата: 08.07.2024 15:59

Реєстрація місця проживання дитини потребує згоди обох батьків. Втім буває так, що через погані стосунки, зокрема після розлучення, один з батьків не дає потрібну згоду. Такі дії порушують права та потреби дитини.
Що робити в такій ситуації роз’яснюють юристи системи безоплатної правничої допомоги.
Навіщо потрібна реєстрація місця проживання дитини
Реєстрація місця проживання дитини в Україні є обов’язковою. Без неї неможливо отримати соціальну допомогу, медичні послуги, які забезпечує держава, оформити дитину в садок, школу, а в майбутньому і отримати паспорт.
В які строки має бути зареєстроване місце проживання дитини
Новонароджена дитина має бути зареєстрована протягом трьох місяців з дня її народження. А у випадку зміни місця реєстрації, у батьків є один місяць після зняття з попереднього місця проживання, щоб зареєструвати дитину за новою адресою.
Як відбувається реєстрація місця проживання дитини
Зареєструвати дитину можна лише там, де прописані батьки. Якщо ж батьки зареєстровані в різних місцях – при оформленні місця проживання дитини потрібна письмова згода того з них, з ким дитина не проживатиме.
Якщо батьки зареєстровані не у власному помешканні, то згоди власника на реєстрацію дитини разом з батьками не потрібно.

Зареєструвати місце проживання можна через:
виконавчі органи сільських, селищних, міських рад;
центр надання адміністративних послуг;
єдиний державний вебпортал електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія

Які документи потрібні:

заява одного з батьків;
паспорти батьків або документи, що посвідчують особу;
свідоцтво про народження;
квитанція про сплату адміністративного збору;
письмова згода другого з батьків (у разі, якщо батьки зареєстровані за різними адресами).

Що робити, якщо один з батьків не дає згоду
Якщо мати чи батько відмовляються надати згоду на реєстрацію місця проживання дитини – розв’язати ситуацію можна лише у судовому порядку.

Тож потрібно:
звернутися до ЦНАПу із заявою про реєстрацію місця проживання дитини;
отримати відмову у реєстрації місця проживання дитини;
звернутися з позовом до суду.

Оскільки в цьому випадку порушуються права дитини, отримати допомогу зі зверненням до суду можна безкоштовно.

Діти мають право безоплатну правничу допомогу, в тому числі зі зверненням до суду (наприклад, складання заяви до суду, представництво інтересів у суді). На підставі ст. 14 ЗУ «Про безоплатну правничу допомогу».

Допомога зі зверненням до суду  дітям в цьому випадку надається через законних представників — батьків, усиновлювачів, опікунів тощо.