Компенсаційні виплати та доплати до пенсії для пенсіонерів, яким виповнилось 80 років і більше та для пенсіонерів, яким виповнилось 75 років до досягнення 80-річного віку

Дата: 15.03.2023 12:03

З метою здійснення послідовних заходів щодо підтримки найбільш вразливих категорій осіб, які досягли відповідного віку та мають тривалий страховий стаж Кабінетом Міністрів України прийнято постанову, якою встановлено розмір компенсаційних виплат для пенсіонерів, яким виповнилось 80 років і більше та для пенсіонерів, яким виповнилось 75 років до досягнення 80-річного віку.

Такі доплати нараховуються органами Пенсійного фонду України автоматично, без звернення зазначених осіб до Пенсійного фонду.

Компенсаційна виплата для пенсіонерів,

Яким виповнилось 80 років і більше

З 1 березня 2021 року особам, яким виповнилось 80 років і більше, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10340,35 грн) встановлюється щомісячна компенсаційна виплата в розмірі до 500 гривень у межах зазначеного розміру.

Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку після 1 березня 2021 року, встановлюється і виплачується з дати досягнення ними зазначеного віку.

З 1 березня 2023 року, якщо при нарахуванні вищезазначеної компенсаційної виплати загальний розмір пенсійних виплат, у осіб, які отримують пенсію за віком з урахуванням страхового стажу для чоловіків 25 років, а для жінок 20 років страхового стажу, не досягає 3 120 грн, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків.

Компенсаційна виплата для пенсіонерів,

Яким виповнилось 75 років до досягнення 80-річного віку

З 1 жовтня 2021 року особам, яким виповнилось 75 років до досягнення  80-річного віку, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10340,35 грн), встановлюється щомісячна компенсаційна виплата в розмірі до 400 гривень у межах зазначеного розміру.

Також таку компенсацію отримують пенсіонери, які отримують пенсію та досягли 75 років до досягнення 80-річного віку після 1 жовтня 2021 року, яка встановлюється і виплачується з дати досягнення особою зазначеного віку.

З 1 березня 2023 року, якщо при нарахуванні вищезазначеної компенсаційної виплати загальний розмір пенсійних виплат, у осіб, які отримують пенсію за віком з урахуванням страхового стажу для чоловіків 25 років, а для жінок 20 років страхового стажу, не досягає 3 000 грн, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків.

Порядок збільшення розміру щомісячної компенсаційної виплати

Слід зазначити, що з 1 березня 2022 року, розміри компенсаційної виплати збільшились відповідно до збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» для забезпечення індексації пенсії проведено перерахунки пенсій з 1 березня 2022 року, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески на коефіцієнт 1,14.

Так, з 01 березня 2022 року проведено перерахунок розміру щомісячних компенсаційних виплат передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року № 849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому» для осіб які досягли віку від 75 до 80 років і більше.

Зазначені виплати з 01 березня 2022 року підвищено на коефіцієнт збільшення 1,14. Відповідно для осіб віком від 75 до 80 років з 01 березня 2022 року зазначена компенсаційна виплата збільшилася на 56 грн і становить на теперішній час 456 грн (з 400,00 грн до 456,00 грн), а для осіб які досягли віку від 80 років — на 70,00 грн і становить 570 грн (від 500,00 грн до 570,00 грн).

Головне управління

Пенсійного фонду України